Kangurowa Szkoła Podstawowa Tyniec i Podgórki Tynieckie

Dookoła nas

Szkoła usytuowana jest tuż obok Bielańsko - Tynieckiego Parku Krajobrazowego, przy ul. Podgórki Tynieckie 72, od najbliższego lasu dzieli nas zaledwie 200 m . W niedalekiej odległości znajdują się rezerwat przyrody Skołczanka oraz Uroczyska Tyniec, Kostrze, Kowadza oraz Wielkanoc.

Uważny obserwator może dostrzec sarny, bażanty, kuropatwy lub pozostawione przez nie ślady. Można też podpatrzeć wiele gatunków ptaków: od mazurków, sikorek bogatek, modraszek i sosnówek oraz sierpówek, kosów i sójek przez cały rok, przez zięby, szpaki, dzwońce na wiosnę, po dzięcioły, a nawet kołujące wysoko drapieżniki.

W lesie bywamy na co dzień, naprawdę korzystamy z możliwości, jakie daje nam otoczenie. Mamy tu cały rok lekcję wf, mamy przedmiot "Las", wtedy z wychowawcą bawimy się w szałasach. Mamy leśne bioegi przełajowe dla chętnych i kółko "Przyjaciele lasu". Chodzimy tu też na inne lekcje przedmiotowe. Wycieczkujemy także  do dalszych zakątków lasu.  Nie mamy dlaeko do centrum, bo pod szkołą jest pętla autobusowa, więc w 25 minut jesteśmy pdo wawelem a w 40 minut na Rynku. Eksplorujemy Krakow i okolice.

Otaczająca przyroda sprzyja eksploracji oraz zabawom i ćwiczeniom na świeżym powietrzu.

Miejsce, które wybraliśmy na szkołę sprzyja poznawaniu przyrody, korzystaniu jej z dobroczynnego wpływu. Planowo w trakcie roku szkolnego uczniowie ćwiczą podczas wychowania fizycznego właśnie w lesie - biegając, skacząc przez przeszkody, urządzając gry terenowe, zabawy, szałasy, a czsem po prostu spacery dla oddeechu, dobrej rozmowy czu podreperowania psychiki.

Doświadczanie przyrody, szczególnie dla dzieci, jest niezwykle wartościowe i potrzebne - można przytoczyć wiele badań i opracowań na ten temat, jak choćby książkę Ostatnie Dziecko Lasu Richard Louva. W naszej szkole staramy się, aby kontakt z naturą był codzienny i prawdziwy.

Szkolny budynek

Budynek szkoły to nowoczesny obiekt zbudowany z myślą o tym, aby stworzyć przyjazną przestrzeń do uczenia się i zabawy. Sale lekcyjne są przytulne i jasne, pełne słońca. W budynku znajduje się także przestronna jadalnia, świetlica oraz kuchnia. Mamy boisko, z którego koprzystamy cały rok na wszystkic h przerwach, a z całego otoczenia, pisakowej "plaży" i ogrodu w Małej Szkole także na wielu lekcjach.