Poszukiwacze skarbów w Collegium Maius UJ

29-11-2019

W zwiÄ…zku z projektem Historia Polski, klas 3 uczestniczyÅ‚a w grze muzealnej Poszukiwacze skarbów w Muzeum UJ Collegium Maius. DowiedzieliÅ›my siÄ™, że Collegium Maius jest najstarszym budynkiem uczelni, zaÅ‚ożonej w 1364 r. PrzebudowaÅ‚ budynek WÅ‚adysÅ‚aw JagieÅ‚Å‚o w 1400 r. DowiedzieliÅ›my siÄ™, że studiować w tamtych czasach mogli tylko mężczyźni, poznaliÅ›my strój żaka. Studiowali oni na wydziaÅ‚ach filozofii prawa, medycyny i teologii. NajsÅ‚ynniejszym studentem uczelni byÅ‚ MikoÅ‚aj Kopernik, którego dzieÅ‚o „De revolutionibus orbium coelestium” w oryginale jest w zbiorach muzeum. ZobaczyliÅ›my skarbiec, w którym znajdujÄ… siÄ™ najstarsze insygnia królewskie oraz cenny globuz, na którym pierwszy raz zaznaczono AmerykÄ™. Uczniowie uczestniczÄ…c w grze rozwiÄ…zywali zadania historyczne i zdobywali zÅ‚ote dukaty. W czasie gry drużyny odpowiadaÅ‚y na pytania zwiÄ…zane z historiÄ… Polski, np. Kto zaÅ‚ożyÅ‚ AkademiÄ™ KrakowskÄ…? Kto byÅ‚ jej fundatorem? Z jakiego rodu wywodziÅ‚a siÄ™ Królowa Jadwiga? SkÄ…d pochodziÅ‚ WÅ‚adysÅ‚aw JagieÅ‚Å‚o? W jakiej wielkiej bitwie braÅ‚ udziaÅ‚ i w którym roku? Na te i wiele innych pytaÅ„, uczniowie znali odpowiedzi, z czego byliÅ›my bardzo dumni. Duże wrażenia zrobiÅ‚y na nas zÅ‚ote medale sÅ‚ynnych Polaków. Oskar reżysera Wajdy, nagroda Nobla WisÅ‚awy Szymborskiej, czy medal Olimpijski z Aten Roberta Korzeniowskiego.