Kangurowa Szkoła Podstawowa Tyniec i Podgórki Tynieckie

Dookoła nas

SzkoÅ‚a usytuowana jest tuż obok BielaÅ„sko - Tynieckiego Parku Krajobrazowego, przy ul. Podgórki Tynieckie 72, od najbliższego lasu dzieli nas zaledwie 200 m . W niedalekiej odlegÅ‚oÅ›ci znajdujÄ… siÄ™ rezerwat przyrody SkoÅ‚czanka oraz Uroczyska Tyniec, Kostrze, Kowadza oraz Wielkanoc.

Uważny obserwator może dostrzec sarny, bażanty, kuropatwy lub pozostawione przez nie Å›lady. Można też podpatrzeć wiele gatunków ptaków: od mazurków, sikorek bogatek, modraszek i sosnówek oraz sierpówek, kosów i sójek przez caÅ‚y rok, przez ziÄ™by, szpaki, dzwoÅ„ce na wiosnÄ™, po dziÄ™cioÅ‚y, a nawet koÅ‚ujÄ…ce wysoko drapieżniki.

W lesie bywamy na co dzieÅ„, naprawdÄ™ korzystamy z możliwoÅ›ci, jakie daje nam otoczenie. Mamy tu caÅ‚y rok lekcjÄ™ wf, mamy przedmiot "Las", wtedy z wychowawcÄ… bawimy siÄ™ w szaÅ‚asach. Mamy leÅ›ne bioegi przeÅ‚ajowe dla chÄ™tnych i kóÅ‚ko "Przyjaciele lasu". Chodzimy tu też na inne lekcje przedmiotowe. Wycieczkujemy także  do dalszych zakÄ…tków lasu.  Nie mamy dlaeko do centrum, bo pod szkoÅ‚Ä… jest pÄ™tla autobusowa, wiÄ™c w 25 minut jesteÅ›my pdo wawelem a w 40 minut na Rynku. Eksplorujemy Krakow i okolice.

Otaczająca przyroda sprzyja eksploracji oraz zabawom i ćwiczeniom na świeżym powietrzu.

Miejsce, które wybraliÅ›my na szkoÅ‚Ä™ sprzyja poznawaniu przyrody, korzystaniu jej z dobroczynnego wpÅ‚ywu. Planowo w trakcie roku szkolnego uczniowie ćwiczÄ… podczas wychowania fizycznego wÅ‚aÅ›nie w lesie - biegajÄ…c, skaczÄ…c przez przeszkody, urzÄ…dzajÄ…c gry terenowe, zabawy, szaÅ‚asy, a czsem po prostu spacery dla oddeechu, dobrej rozmowy czu podreperowania psychiki.

DoÅ›wiadczanie przyrody, szczególnie dla dzieci, jest niezwykle wartoÅ›ciowe i potrzebne - można przytoczyć wiele badaÅ„ i opracowaÅ„ na ten temat, jak choćby książkÄ™ Ostatnie Dziecko Lasu Richard Louva. W naszej szkole staramy siÄ™, aby kontakt z naturÄ… byÅ‚ codzienny i prawdziwy.

Szkolny budynek

Budynek szkoÅ‚y to nowoczesny obiekt zbudowany z myÅ›lÄ… o tym, aby stworzyć przyjaznÄ… przestrzeÅ„ do uczenia siÄ™ i zabawy. Sale lekcyjne sÄ… przytulne i jasne, peÅ‚ne sÅ‚oÅ„ca. W budynku znajduje siÄ™ także przestronna jadalnia, Å›wietlica oraz kuchnia. Mamy boisko, z którego koprzystamy caÅ‚y rok na wszystkic h przerwach, a z caÅ‚ego otoczenia, pisakowej "plaży" i ogrodu w MaÅ‚ej Szkole także na wielu lekcjach.