Klasa 8 - BLOG

07-10-2021

Wycieczka klas VI i VIII - Górny Śląsk

W dniach 20-22 września br. uczniowie klasy VI oraz VIII wyruszyli na wspólną trzydniową wycieczkę do Krainy Czarnego Złota. Pierwszy dzień upłynął kangurowiczom na górskich wędrówkach i podziwianiu z wysokich wzniesień (Szyndzielnia oraz z wieża widokowa) pięknych krajobrazów Beskidu Śląskiego. Nie lada atrakcją okazał się również, wieńczący pieszą wspinaczkę, zjazd kolejką gondolową. Drugi i trzeci dzień zielonej szkoły, dla kontrastu, uczniowie spędzili w najciemniejszych, tajemniczych i wilgotnych częściach polskich kopalń mieszczących się w Zabrzu. W kopalni GUIDO znaleźli się pod ziemią dzięki autentycznej sztolni, takiej samej, jaką używają górnicy na czynnych kopalniach. Nasi uczniowie słuchając opowieści przewodnika, przemierzyli podziemnymi korytarzami (na poziomach 170 oraz 320 metrów!) ponad 3 km. W czasie wędrówki uczniowie mieli okazję zajrzeć do oryginalnie zachowanych stajni końskich, dowiedzieli się jaką rolę odegrały konie w historii górnictwa oraz jakie zagrożenia czyhają na górników pracujących pod ziemią. W niektórych momentach, dzięki multimedialnym efektom, kangurowicze niemal poczuli je na własnej skórze. Kolejny z punktów programu ? Sztolnia Królowej Luizy ? zachwycił uczniów podziemną, unikatową, ponad 1100 metrowym trasą wodną. W trakcie przepływu łodziami pod samym centrum 170-tysięcznego miasta uczniowie spotkali legendarnego dla Górnego Śląska Skarbnika oraz Utopka. Zanurzeniu w innej rzeczywistości towarzyszyły odgłosy kapiącej wody, panujący w podziemiach światłocień, sztuczne światło, które eksponowało nacieki wapienne oraz, ku zaskoczeniu uczniów, żywe rośliny!- rosnące prawie 40 metrów pod ziemią!\r\nOstatni dzień wycieczki również przeniósł uczniów do niezwykłego świata: nie tego widzianego z lotu ptaka, nie tego ukrytego w podziemiach, ale tego ukazanego w miniaturze! W gliwickim ?Kolejkowie? świat został pomniejszony aż 25 razy! Podziwiając makiety autentycznych budowli ze Śląska np. Dworca Kolejowego w Gliwicach wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic uczniowie zapoznawali się z topografią śląskiej aglomeracji. Nie na tym jednak koniec...O krok dalej wyobraźnię uczniów poruszyły: westernowe ?Dzikie Gliwice? z saloonem, szeryfem oraz Indianami, a także miniatura statku ?Western River? pływającego po Missisipi. Wszyscy mogli przekonać się, że świat uwieczniony na makietach jest niesamowicie realistyczny...\r\nWspólny wyjazd stanowił również okazję do spędzenia ze sobą dużo wolnego czasu, który był fantastyczną odmianą po trudnym czasie pandemii. Mamy nadzieję, że jesienna zielona szkoła zapoczątkuje naszą naukę poprzez doświadczanie i podróżowanie.